Testomen Clinic

Şeker Hastalığı İktidarsızlığa Yol Açıyor

Şeker hastalığında sertleşme sorunu, erkeklerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen en büyük sağlık problemlerinden birini oluşturur. Tıbben pek çok hastalığın erkeklerde iktidarsızlık olarak bilinen penis sertliğinin korunamaması veya hiç sertleşmemesi sorununa davetiye çıkardığı bilinir.

Bu hastalıklar arasında en fazla bilineni diyabet yani şeker hastalığıdır. Sertleşme sorunu şeker hastalarında yüzde 90 seviyesine kadar çıkabilir. Şeker hastalığı iktidarsızlık sorunu hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İktidarsızlık Sorunu Nedir?

Peniste iktidarsızlık sorunu, erkeklerde yaygın bir şekilde görülen cinsel işlev bozuklukları arasındadır. Cinsel ilişkinin tatmin edici ve kaliteli bir seviyede olabilmesi için penisin belirli bir oranda sertleşmesi gerekir. Ancak sertleşme olmaması durumunda cinsel birleşmenin yarım kalması veya hiç yaşanamaması gibi problemler görülebilir.

Tıbbi anlamda erektil disfonksiyon olarak adlandırılan sertleşme problemi halk arasında da iktidarsızlık olarak tanımlanır. Diyabetin yani şeker hastalığının da iktidarsızlık sorununa davetiye çıkardığı tespit edilmiştir. Depresyonun erkeklerde penis sertleşme sorununa zemin hazırladığı gibi yeni ortaya çıkan sertleşme sorunu da erkeklerde depresyonu tetikler. Bu yüzden psikolojik sorunlara da yol açan iktidarsızlığın bir an evvel tedavi edilmesi gerekir.

Sertleşme Problemi Şeker Hastalığı Belirtisi Mi?

Sertleşme sorunu şeker hastalığı belirtisi arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Yapılan tıbbi araştırmalarda diyabetle sertleşme sorunu gelişimi farklı unsurlara bağlı olarak gelişebilir. Bunlar;

  • Damarsal
  • Sinirsel
  • Hormonal
  • Bölgesel

nedenlere bağlı olarak diyabet ile sertleşme sorunu arasında sebepler yaratabilir. Özellikle kan şeker düzeyinin artması ve hipogonadizmin sistematik etkileri sertleşme sorununa katkı yapan diğer faktörler olarak karşımıza çıkar. İktidarsızlık sorunu olan erkeklerde, mutlaka kan tahlilleri yapılarak bu sorunun arkasında şeker hastalığı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bunun için kan tahlilleri içinde-kan şekeri, HbA1c, HOMA-IR gibi testler de mutlaka yer almalıdır.

Günümüzde penis sertleşmesi sorunu olan kişilere yapılan tahlillerde, kanda şeker yüksekliği tespit edilip sertleşme hastalığı tanısı alan hasta sayısı bir hayli fazladır. Bu yüzden erkekler, cinsel yaşamı olumsuz etkileyen sertleşme problemi fark ettiklerinde mutlaka üroloji doktoruna başvurup kan tahlillerinin yapılmasını istemelidir.

Şeker Hastalığında İktidarsızlık Tedavisi

Şeker hastalarında sertleşme problemi tedavisi, hastanın insülin direnci tespit edilerek başlatılır. Şeker hastalığı olan hastalarda öncelikli olarak şeker hastalığına yönelik ilaçların düzenli kullanılması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra kişide şeker seviyelerinin yükselmesine sebep olacak yiyeceklerden kaçınılması gerekir.

Kandaki şeker düzeyleri normal seviyede tutulmaması halinde erkeklerde iktidarsızlık probleminin olumsuz etkileri devam edecektir. Çünkü kandaki şeker miktarı normal sınırlarda kalmazsa iktidarsızlık sorunu çok daha hızlı bir şekilde kötüye gider.

Şeker hastalarının aynı zamanda iktidarsızlık tedavisi amaçlı hareket etmesi gerekir. Bu yüzden hastaların sertleşme sorununu da ortadan kaldıracak şu tedavi yöntemlerine özen göstermelerinde fayda vardır:

  • Kilo kontrolü sağlamak
  • Kandaki şeker miktarını düzenli olarak kontrol etmek
  • Spor yapmak
  • Ağızdan alınan ilaç tedavisi
  • Penis içi enjeksiyon tedavisi
  • Penise şok dalga tedavisi

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Şeker hastalarının iktidarsızlıkta dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Hastanın tetkiklerinde testosteron seviyesi düşük çıkmışsa, ilaçla tedavi uygulanarak sertleşme sorununda iyi yönde sonuçlar elde edilebilir. Bunun yanı sıra yukarıda belirtilen tedavi seçeneklerine rağmen hastalarda cinsel ilişki için yeterli sertlik sağlanamaması durumunda hastalara penis protez takılması gündeme gelebilir.

Şeker hastalığı iktidarsızlık problemine yol açtığı için kandaki şeker miktarına dikkat edilmeli ve kilo almamaya özen gösterilmelidir. Böylelikle şeker hastalarının cinsel yaşamda iktidarsızlık sorunu yaşamalarının önüne geçilebilir.

YOU MAY ALSO LIKE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir